SPASIMO KARTING ARENU

Potpiši peticiju – TVOJ GLAS ČINI RAZLIKU!

F.A.Q.

Pitanja za gradonačelnika:

Je li Renata Suša sudac? Ako nije, zašto odlučuje o pravnim stvarima prije suda? Zašto uopće imamo sudove i pravnu državu ako direktorica jedne gradske tvrtke može sama odlučivati tko smije ostati, a tko mora otići  – ne čekajući odluku suda?

Što ako sud odluči da je Karting Arena u pravu i da se ugovor mora ispoštovati?
Zašto Velesajam ne pričeka pravomoćnu sudsku odluku? Zašto se preuzima višemilijunski financijski rizik koji će, u tom slučaju, platiti građani?

Hoće li Renata Suša osobno snositi troškove odštete Karting Areni i padel centru za cjelokupnu investiciju i izgubljene prihode ako se pokaže da je donijela nezakonitu odluku? Neće, nego će sve opet platiti građani.

Funkcioniranje po načelu ‘Kadija te tuži, Kadija ti sudi!’ Tako danas Renata Suša izbacuje zakupoprimce prije nego što sud uopće kaže tko je u pravu. Je li ona sudac? Je li ona zakon? Ako nije – zašto si daje takve ovlasti?

Zašto (ili možda za koga?) Renata Suša ignorira sudski proces u tjeku i preuzima ovaj enorman, pravno izuzetno veliki, i sasvim nepotreban, rizik s novcem Zagrepčana? 

Na žalost na to pitanje nemamo odgovora. Pitanje morate nasloviti na Zagrebački velesajam ili na gradonačelnika.

Apeliramo na gradonačelnika Tomislava Tomaševića jer je on, kao izvršni organ Grada Zagreba i predsjednik Nadzornog odbora Zagrebačkog velesajma, ključna osoba koja može i mora intervenirati u situaciji gdje direktorica Zagrebačkog velesajma, Renata Suša, ignorira sudski proces i pravnu državu. Njegova uloga nosi odgovornost za nadzor nad gradskim tvrtkama i zaštitu interesa građana, a time i ovlast da spriječi ozbiljne posljedice poput:

  • Financijske štete od 4,67 milijuna eura, koja prijeti Gradu Zagrebu ako sud utvrdi nezakonitost natječaja br. 7/2024, uključujući troškove deložacije Karting Arene, izgubljene prihode i investicije povezanih poduzeća (padel centar, Amazinga).
  • Gubitka radnih mjesta, jer zatvaranje Karting Arene ugrožava do 230 radnih mjesta – 55 odmah, uz potencijalni domino efekt na ostale djelatnosti.

 

Dok sud još nije pravomoćno odlučio o zakonitosti natječaja i valjanosti ugovora Karting Arene do 2028., Zagrebački velesajam nastavlja s deložacijom i planira useljenje novog zakupoprimca, što je neodgovorno i rizično. Gradonačelnik ima zakonske ovlasti za djelovanje, propisane u:

  • Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (NN 33/01 i dalje),
  • Statutu Grada Zagreba (članak 41., točka 2.),
  • Zakonu o trgovačkim društvima (članak 247.),
  • Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora (članak 19., stavak 3.):

“Gradonačelnik može u interesu Grada Zagreba, bez obrazloženja, zaključkom poništiti cijeli javni natječaj ili pojedinu lokaciju iz javnog natječaja.” 

kojima može poništiti nezakoniti natječaj i obustaviti iseljenje dok sud ne donese konačnu odluku.

Ako gradonačelnik ne poduzme ništa, tko će zaštititi građane Zagreba od financijskih gubitaka i društvenih posljedica uzrokovanih nepoštivanjem sudskog poretka? Njegova dužnost je osigurati da gradske tvrtke djeluju odgovorno i u skladu s pravom, sprječavajući tako potencijalnu pravnu, financijsku i društvenu katastrofu. Stoga apeliramo na njega da hitno djeluje i zaštiti interese Grada i njegovih građana.

Pročitaj više o nadležnosti gradonačelnika (link)

Ako sud presudi u korist Karting Arene vezano za produljenje ugovora ili će natječaj  biti proglašen ništetnim zbog svih nezakonitosti,  Zagrebački velesajam i građani Grada Zagreba suočit će se s ogromnim financijskim posljedicama:

  • Snosit će troškove sudskih postupaka i potencijalnih odšteta.

  • Morat će nadoknaditi štetu Karting Areni zbog nezakonitog iseljenja, izgubljenih prihoda i dodatnih troškova.

  • Padel centar će također imati pravo na odštetu zbog ulaganja u terene i opremu, što može iznositi preko 1,1 milijun eura.

  • Ukupna minimalna financijska šteta za građane Zagreba u samo jednoj godini mogla bi iznositi 4,67 milijuna eura i to bez dugoročnih posljedica gubitka radnih mjesta i zatvaranja jedinstvene destinacije.

  • 230 radnih mjesta može biti izgubljeno, ne samo u Karting Areni, već i u Amazingi, koja je preuzela kredit za obnovu paviljona pod pretpostavkom nastavka poslovanja u punom kapacitetu.

Ako je sve provedeno zakonito, zašto Zagrebački velesajam nije pričekao pravomoćnu sudsku odluku prije raspisivanja natječaja i pokretanja iseljenja?
Zašto se svjesno preuzima višemilijunski pravni i financijski rizik na račun građana Zagreba?
Tko će odgovarati ako se utvrdi da je cijeli proces bio nezakonit?
Direktorica Renata Suša? Gradonačelnik Tomislav Tomašević kao predsjednik Nadzornog odbora Zagrebačkog Velesajma?
Ili će, kao i uvijek, štetu na kraju platiti građani Zagreba?

Pitanja o ugovoru o zakupu:

Da. Ugovor o zakupu poslovnog prostora sklopljen je 2018. godine na 5+5 godina, što znači da bi trebao trajati do 2028. godine.

Netočna je tvrdnja da smo ilegalno u Paviljonu. Nismo ‘ilegalno’ u prostoru, već smo korisnici bez aktivnog ugovora isključivo zbog nepoštivanja ugovorne obveze Zagrebačkog velesajma, koji uživa pravnu zaštitu sve dok sud ne odluči drugačije.

Ako Zagrebački velesajam svakog mjeseca izdaje račune za najamninu i režije, a mi ih uredno podmirujemo, to jasno pokazuje da nismo nelegalno u prostoru.

Ne može se istovremeno tvrditi da smo “ilegalni korisnici”, dok nam se istovremeno priznaje obveza plaćanja i uredno fakturira korištenje prostora. Da smo zaista nelegalno u prostoru, Velesajam nam ne bi smio naplaćivati najamninu.

Sportkart d.o.o. je samo u 2024. godini Zagrebačkom velesajmu uplatio više od 700.000 eura.

‘Odgovor je potvrdan.’

Zagrebački velesajam je imao zakonsku mogućnost ispoštovati ugovornu obvezu iz Ugovora iz 2018. godine i sklopiti novi ugovor pod istim uvjetima, bez potrebe za raspisivanjem natječaja.

Pravno mišljenje prof. dr. sc. Igor Gliha i prof. dr. sc. Jasna Omejec

Prema pravnom mišljenju profesora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i bivše predsjednice Ustavnog suda HR, Zagrebački velesajam je imao pravno dopuštenu mogućnost ispoštovati ugovornu obvezu i sklopiti novi ugovor temeljem opcije iz 2018. godine.

U pravnom mišljenju od 31. svibnja 2022. jasno je navedeno da Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora (Narodne novine br. 125/11, 64/15, 112/18) nije zabranjivao ispunjenje ranije ugovorene opcije produljenja zakupa na dodatnih pet godina bez provedbe natječaja.

Nepoštivanje ugovorene obaveze, prema mišljenju autora mišljenja, među ostalim, predstavlja kršenje sljedećih prava zaštićenih Ustavom Republike Hrvatske:

  • Načelo vladavine prava i zaštitenih ustavnih dobra
  • Obaveza zaštite legitimnih očekivanja
  • Ustavno pravo vlasništva
  • Pravno načelo Savjesnosti i Poštenja
  • Zabrana pretjeranog formalizma

Pravno mišljenje: Link

Sudska praksa – potvrda iz presude iz 2025. godine

Sud je u, nepravomoćnoj, presudi od 7. ožujka 2025. potvrdio da Zagrebački velesajam nije imao obvezu raspisivati natječaj, već je mogao ispoštovati ugovornu obvezu i sklopiti novi ugovor temeljem Zakona iz 2018. i naravno također Zakona iz 2024.

Ako u zakonu postoji mogućnost, a u ugovoru je zapisana obaveza produljenja, znači da se ugovor može i mora poštivati!

Praksa Zagrebačkog velesajma i drugih gradskih tvrtki

Od kraja 2018., kada je stupio na snagu ZIDZZKPP/18, do prve polovice 2022. godine, Zagrebački velesajam je redovito poštivao svoje ugovorne obaveze sa zakupoprimcima bez raspisivanja natječaja, čak i na početku mandata Renate Suša.

Druge tvrtke u vlasništvu Grada Zagreba nisu nikada prestale koristiti ovu mogućnost, što pokazuje da su zakupoprimci koji ispunjavaju svoje obveze imali pravo očekivati nastavak zakupa pod istim uvjetima.

Zakon o zakupu iz 2024.

Zakonom iz 2024. dodatno je potvrđeno da zakupodavac može sklopiti novi ugovor s postojećim zakupoprimcem čak i ako je prethodni ugovor istekao.

ZIDZZKPP/24 omogućava poštivanje ugovora 

Druge bitne provjere valjanosti ugovora

  • Ugovori su solemnizirani kod javnog bilježnika, čime su postali pravno obvezujući i nesporni.
  • Prije odobravanja kredita za obnovu Paviljona Zagrebčkog velesajma, ugovore su provjerile i pravne službe banaka i ESIF-a, koji je dao jamstvo za kredit, kao i pravne službe kreditnih institucija koje su obnovu Paviljona financirale. Sve te institucije potvrdile su valjanost ugovora i njihovu pravnu sigurnost.

Zaključak

Zagrebački velesajam je imao zakonsku mogućnost i za vrijeme zakona iz 2018. te i za vrijeme aktualnog zakona iz 2024.  ispoštovati ugovornu obvezu i sklopiti novi ugovor pod istim uvjetima do 2028. godine, ali je to proizvoljno odbio učiniti.

To potvrđuju profesori prava, ustavni pravnici, sudska presuda, pravne službe Zagrebačke banke, ESIF-a, javnobilježnička sloemnizacija  i praksa mnogobrojnih državnih institucija.

Jer je to istina. Najjednostavniji način da to jasno dokažemo jest postupanje Velesajma na naš zahtjev za poštivanje ugovora o zakupu za prostore u kojima planiramo urediti urede. (link)

Kronologija događaja: 

  • 31. listopada 2024. – Stupa na snagu novi Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, koji jasno propisuje: “Zakupodavac može zakupniku kojem je istekao ugovor o zakupu, a koji u potpunosti ispunjava sve obveze na temelju prijašnjeg ugovora o zakupu i koji obavlja dopuštenu djelatnost u tom prostoru te protiv kojega se ne vodi postupak radi ispražnjenja i predaje u posjed poslovnoga prostora, ponuditi sklapanje ugovora o zakupu na određeno vrijeme od najduže deset godina, uz mogućnost produljenja za daljnjih najduže deset godina.” (link)
  • 4. studenog 2024.Sportkart podnosi molbu Zagrebačkom velesajmu za poštivanje Zakona i produljenje ugovora, temeljem ugovorne obveze i novih zakonskih odredbi. (link)
  • 6. studenog 2024.Zagrebački velesajam pokreće postupak iseljenja. (link)

Ključni zaključci:

  • Do 6. studenog 2024. Sportkart nije bio u postupku iseljenja.
  • Imali smo ugovornu obvezu po kojoj je velesajam morao ponuditi produljenje do 2028. godine. A i bez te obaveze po zakonu mogao je čak do 2034.
  • Novi zakon iz 2024. godine još jasnije propisuje da se ugovori mogu produljiti, čak i ako su istekli.
  • Nakon što smo podsjetili Zagrebački velesajam na njihovu zakonsku i ugovornu obvezu, oni su odmah pokrenuli postupak iseljenja – čime su si sami stvorili izgovor da ugovor ne mogu produljiti.
  • Cijelo to vrijeme i dalje nam šalju račune za najam i režije, koje redovito podmirujemo.

Pravo pitanje:

Zašto Zagrebački velesajam aktivno traži način da ne poštuje ugovore i zakon, umjesto da osigura pravnu sigurnost i stabilnost poslovanja na Velesajmu?

Jako brzo i vrlo jednostavno:

  • Obustavom postupka iseljenja – jedini korak koji je potreban da bi se ugovor mogao poštovati.
  • Bez postupaka iseljenja ispunjeni su apsolutno svi ostali zakonski uvijeti za poštivanje i produljenje ugovora:
    • Imamo prijašnji ugovor sklopljen na temelju javnog natječaja. 
    • U potpunosti ispunjavamo sve svoje obaveze. 
    • Obavljamo dozvoljenu djelatnost.
  • Velesajam ili Gradonačelnik mogu obustaviti postupak doslovno jednim e-mailom ili SMS porukom.

Pitanja o natječaju:

Zagrebački velesajam proveo je pet natječaja za paviljon Karting Arene i nekoliko natječaja za Amazingu. Samo na posljednji natječaj bili smo primorani se prijaviti, zbog ovršne klauzule koji je pokrenula direktorica Velesajma. Međutim, iz više razloga nismo željeli sudjelovati u niti jednom od prijašnjih natječaja ni za Amazingu, ni za Karting Arenu.

Kratki odgovor

Nismo se ranije prijavili jer imamo važeći ugovor koji mora biti ispoštovan, što je predmet sudskog postupka. Pravo pitanje je: zašto Velesajam uopće raspisuje natječaj za prostor dok sud još nije odlučio mora li ugovor biti produljen?

 

1. Ne možemo prihvatiti natječaj koji je pravno sporan

  • Da smo se prijavili, to bi značilo da prihvaćamo da je natječaj zakonit i da nemamo pravo na produljenje ugovora – iako sud o tome još uvijek nije donio odluku.
  • Kako bismo mogli istovremeno tvrditi da imamo pravo na nastavak ugovora i u isto vrijeme se prijaviti na natječaj kao da tog prava nemamo?

2. Prijavom bismo legitimirali “natječajnu lutriju”

  • Ako se prijavimo, natječaj postaje legitimno pravno sredstvo za dodjelu prostora – čak i ako je nezakonit.
  • Čak i ako u zatvorenoj kuverti ponudimo najveću cijenu koju možemo podnijeti, netko može ponuditi samo 1 euro više i izgubili bismo sve.
  • To znači da bi neizvjesnost natječaja mogla uništiti našu tvrtku i 230 radnih mjesta, a vjerojatno ne bismo imali pravo čekati završetak sudskog postupka u našu korist. 

3. Rizik financijskog kraha – da ostanemo bez prostora, ali ne bez kredita

  • Uložili smo 3 milijuna eura u infrastrukturu Zagrebačkog velesajma i sadržaj paviljona.
  • Ako izgubimo natječaj, ostajemo bez prostora, ali ne i bez kredita – još godinama bismo morali otplaćivati obnovu paviljona, dok ga koristi netko drugi.
  • Novi zakupoprimac bi uživao u svemu što smo mi izgradili, dok bi Zagrebački velesajam ostvario dodatni prihod – iako je sve bilo izgrađeno našim sredstvima.

4. Natječaj ignorira ugovorne obveze – cijena zakupa povećana je za 1,2 milijuna eura

  • Čak i ako prihvatimo neutemeljeni argument Zagrebačkog velesajma da ne postoji zakonska mogućnost produljenja ugovora, ništa ne sprječava Velesajam da poštuje cijene koje su prethodno ugovorene na javnom natječaju.
  • Sportkart je na temelju tih cijena izradio poslovni plan, podigao kredit od 3 milijuna eura: uložio 1 milijun u atrakcije i 2 milijuna u obnovu infrastrukture Velesajma.
  • Unatoč tome, Renata Suša jednostrano je odlučila povećati cijene zakupa za 2.3 puta (131%) , što znači dodatnih 1,2 milijuna eura troška u idućih pet godina.
  • Kao da ugovor ne postoji, kao da je Velesajam obnovio paviljon svojim sredstvima, a ne Sportkart.

5. Velesajam diskriminatorno traži od Sportkarta da plaća višestruko više od ostalih zakupoprimaca u boljim prostorima

Cijene koje je Zagrebački velesajam tražio na natječaju bile su do 240% više od cijena koje inače traži za druge prostore – i to one u puno boljem stanju.

Dok pojedini zakupoprimci dobivaju prostore s nepropusnim krovom, izoliranim zidovima, neoštećenim staklima i grijanim prostorima, Sportkartu se, za paviljone u daleko lošijem stanju, traži drastično viša cijena zakupa.

Sportkart ne može podnijeti ovakva poskupljenja, jer su potpuno neodrživa

 

Uz postojeće rate kredita za obnovu paviljona koje već vraćamo poslovnim bankama, nemamo slobodan cash flow za ovakvo povećanje najmova.

Ovakvo poskupljenje moglo bi dovesti  do financijskog kolapsa tvrtke i ugroziti 230 radnih mjesta.

Paviljon 35 i 36 su među najlošijim prostorima na Velesajmu:

  • Krov prokišnjava.

  • Prozori su razbijeni.

  • Nema izolacije, grijanja ni hlađenja (Paviljon 36 sada ima samo zato što je Sportkart uložio u njegovu obnovu).

  • Paviljon 36 prije naše obnove nije imao ni strujne instalacije ni vode!

Nepravedan i diskriminatorski tretman

U natječajima iz 2023. i 2024. Zagrebački velesajam u prosjeku je tražio 5,52 €/m² za prvih 200 m², dok je za Karting Arenu i Amazingu tražio do 18,81 €/m² – i to za prostore koji su objektivno u gorem stanju.

Zakupoprimci koji su zakupili prostor po 5,52 €/m² nisu ulagali u infrastrukturu Velesajma, a mnogi su zakupilii funkcionalne prostore – s nepropusnim krovom, neoštećenim prozorima, vodom, strujom, neki ćak sa grijanim i klimatiziranim prostorima.

Cjenik Grada ZG – link

Sportkart, koji je investirao u obnovu paviljona, sada je pod ucjenom iseljenja i istovremeno ga se traži do 240 % višu cijenu nego ostale zakupoprimce koji nisu uložili ni približno toliko sredstava u obnovu zakupljenih paviljona.

Ne tražimo privilegije, samo poštivanje ugovorene cijene

  • Ne tražimo sniženu cijenu zbog visoke investicije u obnovu – iako bi to bilo potpuno opravdano.

  • Tražimo poštivanje ugovorene cijene, koja je ionako viša od prosječne na Velesajmu i od cijene koju Grad Zagreb traži za svoje nekretnine na istoj lokaciji.

  • Zašto Zagrebački velesajam traži od Sportkarta drastično višu cijenu, dok drugim zakupoprimcima daje normalne uvjete – i to u boljim prostorima?

     

7. Zaključak: Ovaj natječaj nije zakonit – on je prijevara

Nakon što su nas iskoristili da o svom trošku obnovimo Paviljon 36, sada su odlučili potpuno ignorirati ugovor – i u pogledu produljenja i u pogledu cijene zakupa.
Ne samo da se osjećamo duboko prevarenima, već smo ozbiljno zabrinuti da uz ovakve uvjete tvrtka neće moći istovremeno financirati i kredit i najam, što bi nas moglo prisiliti na zatvaranje jedinstvene destinacije koju smo stvorili kroz Karting Arenu i Amazingu u Zagrebu.

To bi značilo gubitak više od 230 radnih mjesta i kraj projekta u koji smo uložili godine rada i milijune eura investicija.

Zašto Zagrebački velesajam ne poštujući ugovor svjesno ulazi u nepotreban financijski rizik za građane Zagreba i time ugrožava radna mjesta više od 230 ljudi, i to samo kako bi proveo natječaj koji po našem uvjerenju nije zakonit?

Zašto jednostavno ne pričeka pravomoćnu sudsku odluku po tužbenom zahtjevu za poštivanje ugovora i tako izbjegne financijsku štetu i gubitak radnih mjesta?

Je li ovo poruka svim tvrtkama koji žele ulagati u paviljone na Velesajmu?
Želi li Renata Suša dodatno uplašiti svakoga tko ima volju nešto obnoviti i popraviti na Velesajmu?

Je li ovo kazna za golemu investiciju i obnovu paviljona na Velesajmu o vlastitom trošku?

Raspisan je prije pravomoćne sudske odluke na temelju tužbenog zahtjeva o poštivanju ugovora

  • Karting Arena ima ugovor koji je predviđao produljenje do 2028. godine.
  • Sudski postupak o valjanosti tog ugovora još uvijek traje.
  • Unatoč tome, Zagrebački velesajam nije pričekao sudsku odluku prije raspisivanja natječaja i pokretanja iseljenja.
  • Zašto Velesajam nije čekao odluku suda, ako je siguran u svoju pravnu poziciju?

Prihvaćena ponuda ne zadovoljava osnovne uvjete natječaja

  • Padel centar nije dostavio potrebnu dokumentaciju, a unatoč tome njegova je ponuda prihvaćena.
  • Nedostajali su ključni dokumenti, uključujući:
    • Valjana izjava o vlasničkoj strukturi (nedostajala punomoć)
    • Dokaz o nepostojanju dugovanja povezanih pravnih osoba
    • Ispravni financijski pokazatelji o solventnosti firme

Protuzakonita dopuna ponude nakon roka

  • Zagrebački velesajam dopunjavao je ponudu čak 28 dana nakon otvaranja, što je izravno kršenje natječajnih pravila.
  • Odluka o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora Grada Zagreba jasno propisuje da se nepravodobne i nepotpune ponude odbacuju.
  • Kako je moguće da se jednoj tvrtki dopušta kršenje pravila, dok se druga sustavno izbacuje?

Ponuda Padel centra ne ispunjava osnovne uvjete natječaja, što bi je automatski trebalo diskvalificirati. Konkretno:

  • Ne sadrži valjanu izjavu o vlasničkoj strukturi (nedostaje punomoć).
  • Nema dokaza o nepostojanju dugovanja povezanih pravnih osoba.
  • Sadrži neistinitu izjavu o povezanim osobama.
  • Ne dokazuje solventnost firme.

Ovo su osnovni dokumenti koje svaka ponuda mora imati. Bez njih, ponuda nije potpuna i mora biti odbaćena. 

Prema Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora Grada Zagreba (Broj 19 od 28. lipnja 2022.), članku 5., stavku 5., jasno stoji:

“Nepravodobne i nepotpune ponude Povjerenstvo za davanje u zakup će odbaciti, a ponude koje ne ispunjavaju uvjete javnog natječaja odbiti, zaključkom.”

To znači da:

  • Ponuda koja je nepotpuna u trenutku otvaranja omotnice mora biti odbačena.
  • Ponuda koja ne sadrži potpunu dokumentaciju nije valjana i ne može biti prihvaćena.
  • Čak ni naknadno dopunjavanje ponude ne može učiniti nevaljanu ponudu valjanom.

Pokušaj Zagrebačkog velesajma da 28 dana nakon otvaranja ponuda dodavanjem dokumenata “popravi” nevaljanu ponudu nije pravno dopušten. U najboljem slučaju, to samo čini ponudu nepravodobnom, što je također razlog za njeno odbacivanje.

“Prema našem dubokom uvjerenju, to smo 100 % sigurni, da je ponuda ponuđača – Spectre grupa international – nevaljana i nepotpuna jer ne sadrži sve potrebne dokumente. Neovisno o tome je li u njoj ponuđen veći iznos, dva puta veći ili 100 puta veći iznos, ponuda mora biti odbačena i tu nema priče.”

Ivan Madirazza, odvjetnik

Potencijalna kaznjena djela! Nadopuna ponude nakon otvaranja nije samo administrativna greška – to je potencijalno kazneno djelo zloupotrebe položaja i pogodovanja.

Čelni ljudi Zagrebačkog velesajma imaju zakonsku obvezu postupati nepristrano i u skladu s pravilima natječaja. Međutim, pokušaj da se naknadno “spasi” nevaljana ponuda dovodi u pitanje zakonitost cijelog postupka.

Ako je natječaj proveden na način koji omogućuje favoriziranje određenog ponuđača, tada je cijeli proces duboko kompromitiran i ne može se smatrati zakonitim.

Zašto Zagrebački velesajam ignorira pravila natječaja i zakone koji su jasno propisani? I tko će snositi odgovornost ako sud potvrdi da je natječaj nezakonit?

Kaznena prijava podnesena je jer postoje ozbiljne indicije o više kaznenih djela povezanih s provedbom natječaja i nezakonitim postupanjem Zagrebačkog velesajma:

  • Zlouporaba položaja i ovlasti (Članak 291. Kaznenog zakona RH)

    • Postoje sumnje da je direktorica Zagrebačkog velesajma zloupotrijebila svoj položaj kako bi pogodovala određenim subjektima na štetu drugih, unatoč jasnim zakonskim obvezama.
  • Nezakonito pogodovanje (Članak 292. Kaznenog zakona RH)

    • Prihvaćena ponuda Padel centra nije zadovoljavala osnovne uvjete natječaja, a unatoč tome je odabrana.
    • Zagrebački Velesajam protuzakonito je dopunjavao ponudu 28 dana nakon otvaranja, što predstavlja izravno kršenje natječajnih pravila.
    • Postavlja se pitanje: kome se pogodovalo i u čijem interesu?
  • Nezakonito dopunjavanje natječajne dokumentacije

    • Prema Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora Grada Zagreba, nepravodobne i nepotpune ponude moraju biti odbačene.
    • Zašto je onda ponuda Padel centra, koja nije ispunjavala osnovne uvjete, prvo prihvaćena, a zatim naknadno “popravljena”?

Zaključak

Ovakvo postupanje Zagrebačkog Velesajma predstavlja ozbiljan pravni i financijski rizik za Grad Zagreb i njegove građane.
Ako je natječaj proveden zakonito, zašto su dokumenti dopunjavani nakon isteka roka?
Ako se ne pogoduje nikome, zašto se ne primjenjuju jednaka pravila na sve?

Ne. Bez obzira na to je li Padel ponudio 1 euro više ili 5 milijuna više – ponuda je nepotpuna i mora biti odbačena. Zakon je jasan i jednak za sve!

Ali pojavljuje se ključno pitanje: Bi li bilo korektno zbog 1 eura više izbaciti pouzdanog zakupoprimca, koji nudi jedinstvene sadržaje, zapošljava najmanje 55, a potencijalno 230 radnika, kako bi se prostor dao poduzeću bez prihoda, bez zaposlenika, koje planira nuditi padel uz već postojeći padel centar – i potencijalno potopiti oba?

Zašto niste ponudili vi više?

  • Ponudili smo 30% više od početne cijene –  gornja granica koju u najoptimističnijem scenariju možemo podnjeti.

  • U sustavu “natječajne lutrije” s omotnicama ne možeš znati koliko je u drugoj omotnici.

  • Doslovno možeš izgubiti životni rad i 230 radnih mjesta zbog 1 eura razlike.

Upravo zato u ugovorima o zakupu i zakonima postoje obveze i mogućnosti produljenja ugovora.
Nitko ne bi ulagao i razvijao tvrtku u državnim prostorima da svakih 5 godina mora na natječaj i riskirati sudbinu svog poslovanja i svih zaposlenih zbog nečije ponude od 1 eura više.

Padel centar je ponudio 8.400 € veću mjesečnu najamninu, odnosno 500.000 € više u 5 godina. No, pravo pitanje je što Grad Zagreb i javne financije zaista dobivaju ovom odlukom?

Unatoč većoj najamnini, gradski i državni proračun u 5 godina će izgubiti gotovo 850.000 €, jer Padel centar zapošljava puno manje ljudi i ima niže porezne i fiskalne doprinose.

Karting Arena zapošljava najmanje 55 ljudi, dok Padel centar planira maksimalno 10 zaposlenika – što znači manje plaćenih doprinosa, poreza i prireza.

Ukupna financijska korist za javne financije (najamnina + porezi + doprinosi + PDV) s Karting Arenom iznosi 41.102 € mjesečno, dok bi s Padel centrom bila samo 27.051 € mjesečno.

Da bi Padel centar donio istu financijsku korist građanima kao Karting Arena, morao bi plaćati najamninu od najmanje 35.951 € mjesečno, što nije slučaj.

Odgovor je jednostavan – po našem uvjerenju ne može nikako.

Činjenice:

  • Postojeći Padel centar na Velesajmu u 2023. godini ostvario je 370.000 € prihoda (bez PDV-a).
  • To predstavlja 41,1% popunjenosti kapaciteta, što je vrlo dobar rezultat za ovu djelatnost (prosjek je 35-40%).
  • Novi Padel centar u Paviljonu 35 imao bi dva terena manje, ali i šest pickleball terena više.
  • Paviljon 35 nema izolaciju, što znači da će biti prehladan zimi, a prevruć ljeti, čime postaje manje atraktivan igračima od psotoječeg padel centra.
  • Ponuđena najamnina s režijama za novi Padel centar iznosi 27.000 € mjesečno (324.000 € godišnje) – što je gotovo isti iznos kao cjelokupni godišnji prihod postojećeg Padel centra u najboljoj godini.

Ako bi novi Padel centar ostvario isti prihod kao postojeći Padel centar u boljem prostoru u svojoj najboljoj godini, ostalo bi mu samo 3.833 € mjesečno (+PDV) za:

  • Plaće svih zaposlenika
  • Čišćenje i održavanje
  • Računovodstvo i administraciju
  • Marketing
  • Servis i održavanje opreme i paviljona
  • Nabavu pića za kafić i sitni invntar..

To je financijski neodrživo.

Tko zapravo preuzima rizik?

Ako novi Padel centar ne uspije pokriti ove troškove, hoće li Velesajam tolerirati neplaćanje najma ili mu omogućiti pogodnosti koje nije dao drugim zakupoprimcima?
Ako se pokaže da je ovaj poslovni model neodrživ, tko će odgovarati za lošu poslovnu odluku koja ugrožava prihode Zagrebačkog Velesajma?

Unatoč većoj najamnini, gradski i državni proračun u 5 godina će izgubiti gotovo 850.000 €, jer Padel centar zapošljava puno manje ljudi i ima niže porezne i fiskalne doprinose.

Karting Arena zapošljava najmanje 55 ljudi, dok Padel centar planira maksimalno 10 zaposlenika – što znači manje plaćenih doprinosa, poreza i prireza.

Ukupna financijska korist za javne financije (najamnina + porezi + doprinosi + PDV) s Karting Arenom iznosi 41.102 € mjesečno, dok bi s Padel centrom bila samo 27.051 € mjesečno.

Da bi Padel centar donio istu financijsku korist građanima kao Karting Arena, morao bi plaćati najamninu od najmanje 35.951 € mjesečno, što nije slučaj.

Ako sud donese presudu u korist Karting Arene vezano za produljenje ugovora i drugih pravnih postupaka, Zagrebački Velesajam i građani Grada Zagreba suočit će se s ogromnim financijskim posljedicama:

  • Snosit će troškove sudskih postupaka i potencijalnih odšteta.

  • Morat će nadoknaditi štetu Karting Areni zbog nezakonitog iseljenja, izgubljenih prihoda i dodatnih troškova.

  • Padel centar će također imati pravo na odštetu zbog ulaganja u terene i opremu, što može iznositi preko 1,1 milijun eura.

  • Ukupna minimalna financijska šteta za građane Zagreba u samo jednoj godini mogla bi iznositi 4,67 milijuna eura – i to bez dugoročnih posljedica gubitka radnih mjesta i zatvaranja jedinstvene destinacije.

  • 230 radnih mjesta može biti izgubljeno, ne samo u Karting Areni, već i u Amazingi, koja je preuzela kredit za obnovu paviljona pod pretpostavkom nastavka poslovanja u punom kapacitetu.

Ako je sve provedeno zakonito, zašto Zagrebački velesajam nije pričekao pravomoćnu sudsku odluku prije raspisivanja natječaja i pokretanja iseljenja?
Zašto se svjesno preuzima višemilijunski pravni i financijski rizik na račun građana Zagreba?
Tko će odgovarati ako se utvrdi da je cijeli proces bio nezakonit?
Direktorica Renata Suša? Gradonačelnik Tomislav Tomašević kao predsjednik Nadzornog odbora Zagrebačkog Velesajma?
Ili će, kao i uvijek, štetu na kraju platiti građani Zagreba?

Unatoč većoj najamnini, gradski i državni proračun u 5 godina će izgubiti gotovo 850.000 €, jer Padel centar zapošljava puno manje ljudi i ima niže porezne i fiskalne doprinose.

Karting Arena zapošljava najmanje 55 ljudi, dok Padel centar planira maksimalno 10 zaposlenika – što znači manje plaćenih doprinosa, poreza i prireza.

Ukupna financijska korist za javne financije (najamnina + porezi + doprinosi + PDV) s Karting Arenom iznosi 41.102 € mjesečno, dok bi s Padel centrom bila samo 27.051 € mjesečno.

Da bi Padel centar donio istu financijsku korist građanima kao Karting Arena, morao bi plaćati najamninu od najmanje 35.951 € mjesečno, što nije slučaj.

Na natječaj smo se prijavili jer je Zagrebački velesajam silom pokušao istjerati Amazingu iz Paviljona 36 u prosincu 2024., iako je sudski postupak za taj paviljon još uvijek u tijeku.

Naš ugovor jasno predviđa pravo na produljenje do 2029. godine, a prvi put smo pozvani na sudsko ročište za ovaj slučaj tek 3. travnja 2025.! Pravomoćna presuda je još daleko, a Velesajam nas je mogao već istjerati, ignorirajući pravni proces i sudsku odluku.

Zagrebački velesajam zloupotrijebio je svoju poziciju zakupodavca i jednostrano odlučio iseliti nas prije nego što sud uopće donese odluku o valjanosti našeg ugovora.

Tada smo po prvi put shvatili modus operandi Renate Suše – ugovor se ne poštuje, sudski proces ignorira. Pod prijetnjom iseljenja zakupoprimce se natjera da se prijave na natječaj i pristanu na višu cijenu. Ako se pojavi itko tko ponudi i 1 euro više – toliko bolje. Hvala lijepa za obnovu paviljona.

Kakva poruka se šalje  ako se izbacuje zakupoprimca iz prostora koji je o vlastitom trošku uredio jer ga vlasnik tj. Zagrebački velesajam nije bio u stanju obnoviti?

Zato smo, unatoč pravnoj upitnosti natječaja, bili prisiljeni prijaviti se kako bismo osigurali daljnje poslovanje. To je bila jedina mogućnost da firma opstane. Morali smo pristati na tri puta višu cijenu od ugovorene, jer alternativa nije postojala.

Nakon što smo shvatili da na Velesajmu nema poštovanja prava, odmah smo se prijavili i na prvi sljedeći natječaj za Karting Arenu.

Velesajam nije pokazao ni najmanju volju da pričekamo sudsku odluku i dopustimo pravni proces da utvrdi istinu. Nije im bilo bitno ni što bi zatvaranjem Amazinge ugrozili naš opstanak i ostavili nas s ogromnim kreditom za obnovu njihova paviljona.

Pitanje je jednostavno: znači li ugovor na 10 godina zaista 10 godina ili 5 godina–kako to direktorica Renata Suša vjeruje? Zašto Velesajam nije spreman pričekati da sud odgovori na to ključno pitanje?

Poštovani gradonačelniče Tomaševiću,

Karting Arena Zagreb već 15 godina pruža sportski doživljaj, ispunjava dječje snove i okuplja zajednicu. Danas je ugrožena zbog nepoštivanja ugovora i protuzakonitih radnji Zagrebačkog velesajma pod vodstvom direktorice Renate Suše. 

Zagreb riskira gubitak jedine karting staze u gradu, međunarodno afirmirane sportske destinacije i to zbog još jednog padel centra, iako jedan veliki već postoji na Velesajmu. 

Zašto je Karting Arena važna Zagrebu?

55+

55+ radnih mjesta

Preko 100 000 amaterskih vožnji godišnje

Jedina dječja Karting Akademija u regiji

50+ utrka za kvalifikacije na Svjetsko prvenstvo SWS

10 finalista na Svjetskom prvenstvu SWS

Jedina amaterska dječja Karting liga

20 000 dječjih trening vožnji godišnje

1 300 dječjih rođendana godišnje

Destinacija koja okuplja sve generacije

Sigurni smo da i Vi, kao i mi, smatrate da to nema ni ekonomskog ni društvenog smisla te se pitate: 
U čije ime i za čiju korist se ne poštuju ugovori i zakoni?

Stoga Vas molimo da, u interesu građana i sportske ponude Grada Zagreba, poduzmete sljedeće korake:

1.) Osigurate poštivanje ugovora i zaustavite iseljenje!

Karting Arena Zagreb sklopila je ugovor o zakupu 2018. godine na 5+5 godina, što znači da bi trebao vrijediti do 2028. Prema zakonu, Velesajam ne mora, ali može i smije poštivati ugovoreno produljenje do 2028. ako zakupnik nije u postupku iseljenja – postupak koji je protiv Kartinga Velesajam bez potrebe, tajno i samoinicijativno pokrenuo kako bi sam sebi stvorio zakonski uvjet za nepoštivanje ugovora

Zakon jasno omogućava ugovoreno produljenje zakupa, no unatoč tome, Velesajam uporno traži, i nađe, načine da ga zaobiđe umjesto da postupi pošteno i korektno.                                                                                               Kakvu poruku Grad šalje ako njegova poduzeća gaze vlastite ugovore?

2.) Poništite nezakoniti natječaj!

Zagrebački velesajam je raspisao natječaj unatoč mogućnosti da poštuje ugovor i sudskom sporu koji je još daleko od pravomoćne odluke, a pritom je prihvatio protuzakonitu i nepotpunu ponudu za padel centar, koji je ponudio nerealnu cijenu za sportsku djelatnost. Ponuda mora po zakonu biti odbačena jer:

  • Ne sadrži valjanu izjavu o vlasničkoj strukturi (nedostaje punomoć).
  • Uključuje neistinitu izjavu o povezanim osobama.
  • Nema dokaza o nepostojanju dugovanja povezanih subjekata.
  • Ne dokazuje solventnost.

Kakvu poruku šalje Grad ako njegova poduzeća ignoriraju zakonske uvjete natječaja? 

3.) Provedete istragu i sankcionirate nezakonitosti!

Zagrebački velesajam je 28 dana nakon otvaranja ponuda protuzakonito nadopunio dokumentaciju, dodajući punomoć koja je nedostajala, kako bi ponudu za padel centar pokušao učiniti valjanom. Unatoč tom nelegalnom postupanju, prihvaćena ponuda i dalje ne ispunjava zakonske uvjete jer sadrži nevaljanu izjavu o povezanim osobama, nema dokaza o nepostojanju dugovanja povezanih subjekata i ne dokazuje solventnost tvrtke.

Ovo nisu samo nepravilnosti, to su potencijalna kaznena djela! Prema Kaznenom zakonu RH, riječ je o zlouporabi položaja i ovlasti te nezakonitom pogodovanju (Članak 291. i 292.). 

Vaše riječi bile su

“Možemo upravljati nepotkupljivo i u javnom interesu, interesu većine: nula pogodovanja, nula veza, nula podilaženja interesima velikih igrača.”   

Zadnja nada Karting Arene je da su iskrene. 

Kao gradonačelnik, jedini možete poništiti natječaj i osigurati zakonitost. Pravda je u Vašim rukama – sudske odluke stići će prekasno. Spasite Karting Arenu sada!

  •  

ŠTO MOŽEŠ PODUZETI?

1.) POTPIŠI PETICIJU NA LINKU

2.) PODIJELI SVIMA KOJIMA JE STALO

3.) ZATRAŽI POTPORU GRADA, GRADONAČELNIKA I STRANKE MOŽEMO!

U IME TRANSPARENTNOSTI!

Prezentacija problematike i sva popratna dokumentacija  iz koje će Vam u cijelosti biti vidljivo nezakonito, nepravilno i pristrano postupanje društva Zagrebački Velesajam i osobe odgovorne za zastupanje istog, dostupna je na linku.

ZAJEDNO MOŽEMO SPASITI KARTING ARENU!

Hvala! ❤️

ŠTO MOŽEŠ PODUZETI?

1.) POTPIŠI PETICIJU NA LINKU

2.) PODIJELI SVIMA KOJIMA JE STALO

3.) ZATRAŽI POTPORU GRADA, GRADONAČELNIKA I STRANKE MOŽEMO!


Prezentacija problematike i sva popratna dokumentacija  iz koje će Vam u cijelosti biti vidljivo nezakonito, nepravilno i pristrano postupanje društva Zagrebački Velesajam i osobe odgovorne za zastupanje istog, dostupna je na linku.

 

ZAJEDNO MOŽEMO SPASITI KARTING ARENU!

Hvala! ❤️

F.A.Q.

Pitanja za gradonačelnika:

Je li Renata Suša sudac? Ako nije, zašto odlučuje o pravnim stvarima prije suda? Zašto uopće imamo sudove i pravnu državu ako direktorica jedne gradske tvrtke može sama odlučivati tko smije ostati, a tko mora otići  – ne čekajući odluku suda?

Što ako sud odluči da je Karting Arena u pravu i da se ugovor mora ispoštovati?
Zašto Velesajam ne pričeka pravomoćnu sudsku odluku? Zašto se preuzima višemilijunski financijski rizik koji će, u tom slučaju, platiti građani?

Hoće li Renata Suša osobno snositi troškove odštete Karting Areni i padel centru za cjelokupnu investiciju i izgubljene prihode ako se pokaže da je donijela nezakonitu odluku? Neće, nego će sve opet platiti građani.

Funkcioniranje po načelu ‘Kadija te tuži, Kadija ti sudi!’ Tako danas Renata Suša izbacuje zakupoprimce prije nego što sud uopće kaže tko je u pravu. Je li ona sudac? Je li ona zakon? Ako nije – zašto si daje takve ovlasti?

Zašto (ili možda za koga?) Renata Suša ignorira sudski proces u tjeku i preuzima ovaj enorman, pravno izuzetno veliki, i sasvim nepotreban, rizik s novcem Zagrepčana? 

Na žalost na to pitanje nemamo odgovora. Pitanje morate nasloviti na Zagrebački velesajam ili na gradonačelnika.

Apeliramo na gradonačelnika Tomislava Tomaševića jer je on, kao izvršni organ Grada Zagreba i predsjednik Nadzornog odbora Zagrebačkog velesajma, ključna osoba koja može i mora intervenirati u situaciji gdje direktorica Zagrebačkog velesajma, Renata Suša, ignorira sudski proces i pravnu državu. Njegova uloga nosi odgovornost za nadzor nad gradskim tvrtkama i zaštitu interesa građana, a time i ovlast da spriječi ozbiljne posljedice poput:

  • Financijske štete od 4,67 milijuna eura, koja prijeti Gradu Zagrebu ako sud utvrdi nezakonitost natječaja br. 7/2024, uključujući troškove deložacije Karting Arene, izgubljene prihode i investicije povezanih poduzeća (padel centar, Amazinga).
  • Gubitka radnih mjesta, jer zatvaranje Karting Arene ugrožava do 230 radnih mjesta – 55 odmah, uz potencijalni domino efekt na ostale djelatnosti.

 

Dok sud još nije pravomoćno odlučio o zakonitosti natječaja i valjanosti ugovora Karting Arene do 2028., Zagrebački velesajam nastavlja s deložacijom i planira useljenje novog zakupoprimca, što je neodgovorno i rizično. Gradonačelnik ima zakonske ovlasti za djelovanje, propisane u:

  • Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (NN 33/01 i dalje),
  • Statutu Grada Zagreba (članak 41., točka 2.),
  • Zakonu o trgovačkim društvima (članak 247.),
  • Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora (članak 19., stavak 3.):

“Gradonačelnik može u interesu Grada Zagreba, bez obrazloženja, zaključkom poništiti cijeli javni natječaj ili pojedinu lokaciju iz javnog natječaja.” 

kojima može poništiti nezakoniti natječaj i obustaviti iseljenje dok sud ne donese konačnu odluku.

Ako gradonačelnik ne poduzme ništa, tko će zaštititi građane Zagreba od financijskih gubitaka i društvenih posljedica uzrokovanih nepoštivanjem sudskog poretka? Njegova dužnost je osigurati da gradske tvrtke djeluju odgovorno i u skladu s pravom, sprječavajući tako potencijalnu pravnu, financijsku i društvenu katastrofu. Stoga apeliramo na njega da hitno djeluje i zaštiti interese Grada i njegovih građana.

Pročitaj više o nadležnosti gradonačelnika (link)

Ako sud presudi u korist Karting Arene vezano za produljenje ugovora ili će natječaj  biti proglašen ništetnim zbog svih nezakonitosti,  Zagrebački velesajam i građani Grada Zagreba suočit će se s ogromnim financijskim posljedicama:

  • Snosit će troškove sudskih postupaka i potencijalnih odšteta.

  • Morat će nadoknaditi štetu Karting Areni zbog nezakonitog iseljenja, izgubljenih prihoda i dodatnih troškova.

  • Padel centar će također imati pravo na odštetu zbog ulaganja u terene i opremu, što može iznositi preko 1,1 milijun eura.

  • Ukupna minimalna financijska šteta za građane Zagreba u samo jednoj godini mogla bi iznositi 4,67 milijuna eura i to bez dugoročnih posljedica gubitka radnih mjesta i zatvaranja jedinstvene destinacije.

  • 230 radnih mjesta može biti izgubljeno, ne samo u Karting Areni, već i u Amazingi, koja je preuzela kredit za obnovu paviljona pod pretpostavkom nastavka poslovanja u punom kapacitetu.

Ako je sve provedeno zakonito, zašto Zagrebački velesajam nije pričekao pravomoćnu sudsku odluku prije raspisivanja natječaja i pokretanja iseljenja?
Zašto se svjesno preuzima višemilijunski pravni i financijski rizik na račun građana Zagreba?
Tko će odgovarati ako se utvrdi da je cijeli proces bio nezakonit?
Direktorica Renata Suša? Gradonačelnik Tomislav Tomašević kao predsjednik Nadzornog odbora Zagrebačkog Velesajma?
Ili će, kao i uvijek, štetu na kraju platiti građani Zagreba?

Pitanja o ugovoru o zakupu:

Da. Ugovor o zakupu poslovnog prostora sklopljen je 2018. godine na 5+5 godina, što znači da bi trebao trajati do 2028. godine.

Netočna je tvrdnja da smo ilegalno u Paviljonu. Nismo ‘ilegalno’ u prostoru, već smo korisnici bez aktivnog ugovora isključivo zbog nepoštivanja ugovorne obveze Zagrebačkog velesajma, koji uživa pravnu zaštitu sve dok sud ne odluči drugačije.

Ako Zagrebački velesajam svakog mjeseca izdaje račune za najamninu i režije, a mi ih uredno podmirujemo, to jasno pokazuje da nismo nelegalno u prostoru.

Ne može se istovremeno tvrditi da smo “ilegalni korisnici”, dok nam se istovremeno priznaje obveza plaćanja i uredno fakturira korištenje prostora. Da smo zaista nelegalno u prostoru, Velesajam nam ne bi smio naplaćivati najamninu.

Sportkart d.o.o. je samo u 2024. godini Zagrebačkom velesajmu uplatio više od 700.000 eura.

‘Odgovor je potvrdan.’

Zagrebački velesajam je imao zakonsku mogućnost ispoštovati ugovornu obvezu iz Ugovora iz 2018. godine i sklopiti novi ugovor pod istim uvjetima, bez potrebe za raspisivanjem natječaja.

Pravno mišljenje prof. dr. sc. Igor Gliha i prof. dr. sc. Jasna Omejec

Prema pravnom mišljenju profesora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i bivše predsjednice Ustavnog suda HR, Zagrebački velesajam je imao pravno dopuštenu mogućnost ispoštovati ugovornu obvezu i sklopiti novi ugovor temeljem opcije iz 2018. godine.

U pravnom mišljenju od 31. svibnja 2022. jasno je navedeno da Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora (Narodne novine br. 125/11, 64/15, 112/18) nije zabranjivao ispunjenje ranije ugovorene opcije produljenja zakupa na dodatnih pet godina bez provedbe natječaja.

Nepoštivanje ugovorene obaveze, prema mišljenju autora mišljenja, među ostalim, predstavlja kršenje sljedećih prava zaštićenih Ustavom Republike Hrvatske:

  • Načelo vladavine prava i zaštitenih ustavnih dobra
  • Obaveza zaštite legitimnih očekivanja
  • Ustavno pravo vlasništva
  • Pravno načelo Savjesnosti i Poštenja
  • Zabrana pretjeranog formalizma

Pravno mišljenje: Link

Sudska praksa – potvrda iz presude iz 2025. godine

Sud je u, nepravomoćnoj, presudi od 7. ožujka 2025. potvrdio da Zagrebački velesajam nije imao obvezu raspisivati natječaj, već je mogao ispoštovati ugovornu obvezu i sklopiti novi ugovor temeljem Zakona iz 2018. i naravno također Zakona iz 2024.

Ako u zakonu postoji mogućnost, a u ugovoru je zapisana obaveza produljenja, znači da se ugovor može i mora poštivati!

Praksa Zagrebačkog velesajma i drugih gradskih tvrtki

Od kraja 2018., kada je stupio na snagu ZIDZZKPP/18, do prve polovice 2022. godine, Zagrebački velesajam je redovito poštivao svoje ugovorne obaveze sa zakupoprimcima bez raspisivanja natječaja, čak i na početku mandata Renate Suša.

Druge tvrtke u vlasništvu Grada Zagreba nisu nikada prestale koristiti ovu mogućnost, što pokazuje da su zakupoprimci koji ispunjavaju svoje obveze imali pravo očekivati nastavak zakupa pod istim uvjetima.

Zakon o zakupu iz 2024.

Zakonom iz 2024. dodatno je potvrđeno da zakupodavac može sklopiti novi ugovor s postojećim zakupoprimcem čak i ako je prethodni ugovor istekao.

ZIDZZKPP/24 omogućava poštivanje ugovora 

Druge bitne provjere valjanosti ugovora

  • Ugovori su solemnizirani kod javnog bilježnika, čime su postali pravno obvezujući i nesporni.
  • Prije odobravanja kredita za obnovu Paviljona Zagrebčkog velesajma, ugovore su provjerile i pravne službe banaka i ESIF-a, koji je dao jamstvo za kredit, kao i pravne službe kreditnih institucija koje su obnovu Paviljona financirale. Sve te institucije potvrdile su valjanost ugovora i njihovu pravnu sigurnost.

Zaključak

Zagrebački velesajam je imao zakonsku mogućnost i za vrijeme zakona iz 2018. te i za vrijeme aktualnog zakona iz 2024.  ispoštovati ugovornu obvezu i sklopiti novi ugovor pod istim uvjetima do 2028. godine, ali je to proizvoljno odbio učiniti.

To potvrđuju profesori prava, ustavni pravnici, sudska presuda, pravne službe Zagrebačke banke, ESIF-a, javnobilježnička sloemnizacija  i praksa mnogobrojnih državnih institucija.

Jer je to istina. Najjednostavniji način da to jasno dokažemo jest postupanje Velesajma na naš zahtjev za poštivanje ugovora o zakupu za prostore u kojima planiramo urediti urede. (link)

Kronologija događaja: 

  • 31. listopada 2024. – Stupa na snagu novi Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, koji jasno propisuje: “Zakupodavac može zakupniku kojem je istekao ugovor o zakupu, a koji u potpunosti ispunjava sve obveze na temelju prijašnjeg ugovora o zakupu i koji obavlja dopuštenu djelatnost u tom prostoru te protiv kojega se ne vodi postupak radi ispražnjenja i predaje u posjed poslovnoga prostora, ponuditi sklapanje ugovora o zakupu na određeno vrijeme od najduže deset godina, uz mogućnost produljenja za daljnjih najduže deset godina.” (link)
  • 4. studenog 2024.Sportkart podnosi molbu Zagrebačkom velesajmu za poštivanje Zakona i produljenje ugovora, temeljem ugovorne obveze i novih zakonskih odredbi. (link)
  • 6. studenog 2024.Zagrebački velesajam pokreće postupak iseljenja. (link)

Ključni zaključci:

  • Do 6. studenog 2024. Sportkart nije bio u postupku iseljenja.
  • Imali smo ugovornu obvezu po kojoj je velesajam morao ponuditi produljenje do 2028. godine. A i bez te obaveze po zakonu mogao je čak do 2034.
  • Novi zakon iz 2024. godine još jasnije propisuje da se ugovori mogu produljiti, čak i ako su istekli.
  • Nakon što smo podsjetili Zagrebački velesajam na njihovu zakonsku i ugovornu obvezu, oni su odmah pokrenuli postupak iseljenja – čime su si sami stvorili izgovor da ugovor ne mogu produljiti.
  • Cijelo to vrijeme i dalje nam šalju račune za najam i režije, koje redovito podmirujemo.

Pravo pitanje:

Zašto Zagrebački velesajam aktivno traži način da ne poštuje ugovore i zakon, umjesto da osigura pravnu sigurnost i stabilnost poslovanja na Velesajmu?

Jako brzo i vrlo jednostavno:

  • Obustavom postupka iseljenja – jedini korak koji je potreban da bi se ugovor mogao poštovati.
  • Bez postupaka iseljenja ispunjeni su apsolutno svi ostali zakonski uvijeti za poštivanje i produljenje ugovora:
    • Imamo prijašnji ugovor sklopljen na temelju javnog natječaja. 
    • U potpunosti ispunjavamo sve svoje obaveze. 
    • Obavljamo dozvoljenu djelatnost.
  • Velesajam ili Gradonačelnik mogu obustaviti postupak doslovno jednim e-mailom ili SMS porukom.

Pitanja o natječaju:

Zagrebački velesajam proveo je pet natječaja za paviljon Karting Arene i nekoliko natječaja za Amazingu. Samo na posljednji natječaj bili smo primorani se prijaviti, zbog ovršne klauzule koji je pokrenula direktorica Velesajma. Međutim, iz više razloga nismo željeli sudjelovati u niti jednom od prijašnjih natječaja ni za Amazingu, ni za Karting Arenu.

Kratki odgovor

Nismo se ranije prijavili jer imamo važeći ugovor koji mora biti ispoštovan, što je predmet sudskog postupka. Pravo pitanje je: zašto Velesajam uopće raspisuje natječaj za prostor dok sud još nije odlučio mora li ugovor biti produljen?

1. Ne možemo prihvatiti natječaj koji je pravno sporan

  • Da smo se prijavili, to bi značilo da prihvaćamo da je natječaj zakonit i da nemamo pravo na produljenje ugovora – iako sud o tome još uvijek nije donio odluku.
  • Kako bismo mogli istovremeno tvrditi da imamo pravo na nastavak ugovora i u isto vrijeme se prijaviti na natječaj kao da tog prava nemamo?

2. Prijavom bismo legitimirali “natječajnu lutriju”

  • Ako se prijavimo, natječaj postaje legitimno pravno sredstvo za dodjelu prostora – čak i ako je nezakonit.
  • Čak i ako u zatvorenoj kuverti ponudimo najveću cijenu koju možemo podnijeti, netko može ponuditi samo 1 euro više i izgubili bismo sve.
  • To znači da bi neizvjesnost natječaja mogla uništiti našu tvrtku i 230 radnih mjesta, a vjerojatno ne bismo imali pravo čekati završetak sudskog postupka u našu korist. 

3. Rizik financijskog kraha – da ostanemo bez prostora, ali ne bez kredita

  • Uložili smo 3 milijuna eura u infrastrukturu Zagrebačkog velesajma i sadržaj paviljona.
  • Ako izgubimo natječaj, ostajemo bez prostora, ali ne i bez kredita – još godinama bismo morali otplaćivati obnovu paviljona, dok ga koristi netko drugi.
  • Novi zakupoprimac bi uživao u svemu što smo mi izgradili, dok bi Zagrebački velesajam ostvario dodatni prihod – iako je sve bilo izgrađeno našim sredstvima.

4. Natječaj ignorira ugovorne obveze – cijena zakupa povećana je za 1,2 milijuna eura

  • Čak i ako prihvatimo neutemeljeni argument Zagrebačkog velesajma da ne postoji zakonska mogućnost produljenja ugovora, ništa ne sprječava Velesajam da poštuje cijene koje su prethodno ugovorene na javnom natječaju.
  • Sportkart je na temelju tih cijena izradio poslovni plan, podigao kredit od 3 milijuna eura: uložio 1 milijun u atrakcije i 2 milijuna u obnovu infrastrukture Velesajma.
  • Unatoč tome, Renata Suša jednostrano je odlučila povećati cijene zakupa za 2.3 puta (131%) , što znači dodatnih 1,2 milijuna eura troška u idućih pet godina.
  • Kao da ugovor ne postoji, kao da je Velesajam obnovio paviljon svojim sredstvima, a ne Sportkart.

5. Velesajam diskriminatorno traži od Sportkarta da plaća višestruko više od ostalih zakupoprimaca u boljim prostorima

Cijene koje je Zagrebački velesajam tražio na natječaju bile su do 240% više od cijena koje inače traži za druge prostore – i to one u puno boljem stanju.

Dok pojedini zakupoprimci dobivaju prostore s nepropusnim krovom, izoliranim zidovima, neoštećenim staklima i grijanim prostorima, Sportkartu se, za paviljone u daleko lošijem stanju, traži drastično viša cijena zakupa.

Sportkart ne može podnijeti ovakva poskupljenja, jer su potpuno neodrživa

 

Uz postojeće rate kredita za obnovu paviljona koje već vraćamo poslovnim bankama, nemamo slobodan cash flow za ovakvo povećanje najmova.

Ovakvo poskupljenje moglo bi dovesti  do financijskog kolapsa tvrtke i ugroziti 230 radnih mjesta.

Paviljon 35 i 36 su među najlošijim prostorima na Velesajmu:

  • Krov prokišnjava.

  • Prozori su razbijeni.

  • Nema izolacije, grijanja ni hlađenja (Paviljon 36 sada ima samo zato što je Sportkart uložio u njegovu obnovu).

  • Paviljon 36 prije naše obnove nije imao ni strujne instalacije ni vode!

Nepravedan i diskriminatorski tretman

U natječajima iz 2023. i 2024. Zagrebački velesajam u prosjeku je tražio 5,52 €/m² za prvih 200 m², dok je za Karting Arenu i Amazingu tražio do 18,81 €/m² – i to za prostore koji su objektivno u gorem stanju.

Zakupoprimci koji su zakupili prostor po 5,52 €/m² nisu ulagali u infrastrukturu Velesajma, a mnogi su zakupilii funkcionalne prostore – s nepropusnim krovom, neoštećenim prozorima, vodom, strujom, neki ćak sa grijanim i klimatiziranim prostorima.

Cjenik Grada ZG – link

Sportkart, koji je investirao u obnovu paviljona, sada je pod ucjenom iseljenja i istovremeno ga se traži do 240 % višu cijenu nego ostale zakupoprimce koji nisu uložili ni približno toliko sredstava u obnovu zakupljenih paviljona.

Ne tražimo privilegije, samo poštivanje ugovorene cijene

  • Ne tražimo sniženu cijenu zbog visoke investicije u obnovu – iako bi to bilo potpuno opravdano.

  • Tražimo poštivanje ugovorene cijene, koja je ionako viša od prosječne na Velesajmu i od cijene koju Grad Zagreb traži za svoje nekretnine na istoj lokaciji.

  • Zašto Zagrebački velesajam traži od Sportkarta drastično višu cijenu, dok drugim zakupoprimcima daje normalne uvjete – i to u boljim prostorima?

     

7. Zaključak: Ovaj natječaj nije zakonit – on je prijevara

Nakon što su nas iskoristili da o svom trošku obnovimo Paviljon 36, sada su odlučili potpuno ignorirati ugovor – i u pogledu produljenja i u pogledu cijene zakupa.
Ne samo da se osjećamo duboko prevarenima, već smo ozbiljno zabrinuti da uz ovakve uvjete tvrtka neće moći istovremeno financirati i kredit i najam, što bi nas moglo prisiliti na zatvaranje jedinstvene destinacije koju smo stvorili kroz Karting Arenu i Amazingu u Zagrebu.

To bi značilo gubitak više od 230 radnih mjesta i kraj projekta u koji smo uložili godine rada i milijune eura investicija.

Zašto Zagrebački velesajam ne poštujući ugovor svjesno ulazi u nepotreban financijski rizik za građane Zagreba i time ugrožava radna mjesta više od 230 ljudi, i to samo kako bi proveo natječaj koji po našem uvjerenju nije zakonit?

Zašto jednostavno ne pričeka pravomoćnu sudsku odluku po tužbenom zahtjevu za poštivanje ugovora i tako izbjegne financijsku štetu i gubitak radnih mjesta?

Je li ovo poruka svim tvrtkama koji žele ulagati u paviljone na Velesajmu?
Želi li Renata Suša dodatno uplašiti svakoga tko ima volju nešto obnoviti i popraviti na Velesajmu?

Je li ovo kazna za golemu investiciju i obnovu paviljona na Velesajmu o vlastitom trošku?

Raspisan je prije pravomoćne sudske odluke na temelju tužbenog zahtjeva o poštivanju ugovora

  • Karting Arena ima ugovor koji je predviđao produljenje do 2028. godine.
  • Sudski postupak o valjanosti tog ugovora još uvijek traje.
  • Unatoč tome, Zagrebački velesajam nije pričekao sudsku odluku prije raspisivanja natječaja i pokretanja iseljenja.
  • Zašto Velesajam nije čekao odluku suda, ako je siguran u svoju pravnu poziciju?

Prihvaćena ponuda ne zadovoljava osnovne uvjete natječaja

  • Padel centar nije dostavio potrebnu dokumentaciju, a unatoč tome njegova je ponuda prihvaćena.
  • Nedostajali su ključni dokumenti, uključujući:
    • Valjana izjava o vlasničkoj strukturi (nedostajala punomoć)
    • Dokaz o nepostojanju dugovanja povezanih pravnih osoba
    • Ispravni financijski pokazatelji o solventnosti firme

Protuzakonita dopuna ponude nakon roka

  • Zagrebački velesajam dopunjavao je ponudu čak 28 dana nakon otvaranja, što je izravno kršenje natječajnih pravila.
  • Odluka o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora Grada Zagreba jasno propisuje da se nepravodobne i nepotpune ponude odbacuju.
  • Kako je moguće da se jednoj tvrtki dopušta kršenje pravila, dok se druga sustavno izbacuje?

Ponuda Padel centra ne ispunjava osnovne uvjete natječaja, što bi je automatski trebalo diskvalificirati. Konkretno:

  • Ne sadrži valjanu izjavu o vlasničkoj strukturi (nedostaje punomoć).
  • Nema dokaza o nepostojanju dugovanja povezanih pravnih osoba.
  • Sadrži neistinitu izjavu o povezanim osobama.
  • Ne dokazuje solventnost firme.

Ovo su osnovni dokumenti koje svaka ponuda mora imati. Bez njih, ponuda nije potpuna i mora biti odbaćena. 

Prema Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora Grada Zagreba (Broj 19 od 28. lipnja 2022.), članku 5., stavku 5., jasno stoji:

“Nepravodobne i nepotpune ponude Povjerenstvo za davanje u zakup će odbaciti, a ponude koje ne ispunjavaju uvjete javnog natječaja odbiti, zaključkom.”

To znači da:

  • Ponuda koja je nepotpuna u trenutku otvaranja omotnice mora biti odbačena.
  • Ponuda koja ne sadrži potpunu dokumentaciju nije valjana i ne može biti prihvaćena.
  • Čak ni naknadno dopunjavanje ponude ne može učiniti nevaljanu ponudu valjanom.

Pokušaj Zagrebačkog velesajma da 28 dana nakon otvaranja ponuda dodavanjem dokumenata “popravi” nevaljanu ponudu nije pravno dopušten. U najboljem slučaju, to samo čini ponudu nepravodobnom, što je također razlog za njeno odbacivanje.

“Prema našem dubokom uvjerenju, to smo 100 % sigurni, da je ponuda ponuđača – Spectre grupa international – nevaljana i nepotpuna jer ne sadrži sve potrebne dokumente. Neovisno o tome je li u njoj ponuđen veći iznos, dva puta veći ili 100 puta veći iznos, ponuda mora biti odbačena i tu nema priče.”

Ivan Madirazza, odvjetnik

Potencijalna kaznjena djela! Nadopuna ponude nakon otvaranja nije samo administrativna greška – to je potencijalno kazneno djelo zloupotrebe položaja i pogodovanja.

Čelni ljudi Zagrebačkog velesajma imaju zakonsku obvezu postupati nepristrano i u skladu s pravilima natječaja. Međutim, pokušaj da se naknadno “spasi” nevaljana ponuda dovodi u pitanje zakonitost cijelog postupka.

Ako je natječaj proveden na način koji omogućuje favoriziranje određenog ponuđača, tada je cijeli proces duboko kompromitiran i ne može se smatrati zakonitim.

Zašto Zagrebački velesajam ignorira pravila natječaja i zakone koji su jasno propisani? I tko će snositi odgovornost ako sud potvrdi da je natječaj nezakonit?

Kaznena prijava podnesena je jer postoje ozbiljne indicije o više kaznenih djela povezanih s provedbom natječaja i nezakonitim postupanjem Zagrebačkog velesajma:

  • Zlouporaba položaja i ovlasti (Članak 291. Kaznenog zakona RH)

    • Postoje sumnje da je direktorica Zagrebačkog velesajma zloupotrijebila svoj položaj kako bi pogodovala određenim subjektima na štetu drugih, unatoč jasnim zakonskim obvezama.
  • Nezakonito pogodovanje (Članak 292. Kaznenog zakona RH)

    • Prihvaćena ponuda Padel centra nije zadovoljavala osnovne uvjete natječaja, a unatoč tome je odabrana.
    • Zagrebački Velesajam protuzakonito je dopunjavao ponudu 28 dana nakon otvaranja, što predstavlja izravno kršenje natječajnih pravila.
    • Postavlja se pitanje: kome se pogodovalo i u čijem interesu?
  • Nezakonito dopunjavanje natječajne dokumentacije

    • Prema Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora Grada Zagreba, nepravodobne i nepotpune ponude moraju biti odbačene.
    • Zašto je onda ponuda Padel centra, koja nije ispunjavala osnovne uvjete, prvo prihvaćena, a zatim naknadno “popravljena”?

Zaključak

Ovakvo postupanje Zagrebačkog Velesajma predstavlja ozbiljan pravni i financijski rizik za Grad Zagreb i njegove građane.
Ako je natječaj proveden zakonito, zašto su dokumenti dopunjavani nakon isteka roka?
Ako se ne pogoduje nikome, zašto se ne primjenjuju jednaka pravila na sve?

Ne. Bez obzira na to je li Padel ponudio 1 euro više ili 5 milijuna više – ponuda je nepotpuna i mora biti odbačena. Zakon je jasan i jednak za sve!

Ali pojavljuje se ključno pitanje: Bi li bilo korektno zbog 1 eura više izbaciti pouzdanog zakupoprimca, koji nudi jedinstvene sadržaje, zapošljava najmanje 55, a potencijalno 230 radnika, kako bi se prostor dao poduzeću bez prihoda, bez zaposlenika, koje planira nuditi padel uz već postojeći padel centar – i potencijalno potopiti oba?

Zašto niste ponudili vi više?

  • Ponudili smo 30% više od početne cijene –  gornja granica koju u najoptimističnijem scenariju možemo podnjeti.

  • U sustavu “natječajne lutrije” s omotnicama ne možeš znati koliko je u drugoj omotnici.

  • Doslovno možeš izgubiti životni rad i 230 radnih mjesta zbog 1 eura razlike.

Upravo zato u ugovorima o zakupu i zakonima postoje obveze i mogućnosti produljenja ugovora.
Nitko ne bi ulagao i razvijao tvrtku u državnim prostorima da svakih 5 godina mora na natječaj i riskirati sudbinu svog poslovanja i svih zaposlenih zbog nečije ponude od 1 eura više.

Padel centar je ponudio 8.400 € veću mjesečnu najamninu, odnosno 500.000 € više u 5 godina. No, pravo pitanje je što Grad Zagreb i javne financije zaista dobivaju ovom odlukom?

Unatoč većoj najamnini, gradski i državni proračun u 5 godina će izgubiti gotovo 850.000 €, jer Padel centar zapošljava puno manje ljudi i ima niže porezne i fiskalne doprinose.

Karting Arena zapošljava najmanje 55 ljudi, dok Padel centar planira maksimalno 10 zaposlenika – što znači manje plaćenih doprinosa, poreza i prireza.

Ukupna financijska korist za javne financije (najamnina + porezi + doprinosi + PDV) s Karting Arenom iznosi 41.102 € mjesečno, dok bi s Padel centrom bila samo 27.051 € mjesečno.

Da bi Padel centar donio istu financijsku korist građanima kao Karting Arena, morao bi plaćati najamninu od najmanje 35.951 € mjesečno, što nije slučaj.

Odgovor je jednostavan – po našem uvjerenju ne može nikako.

Činjenice:

  • Postojeći Padel centar na Velesajmu u 2023. godini ostvario je 370.000 € prihoda (bez PDV-a).
  • To predstavlja 41,1% popunjenosti kapaciteta, što je vrlo dobar rezultat za ovu djelatnost (prosjek je 35-40%).
  • Novi Padel centar u Paviljonu 35 imao bi dva terena manje, ali i šest pickleball terena više.
  • Paviljon 35 nema izolaciju, što znači da će biti prehladan zimi, a prevruć ljeti, čime postaje manje atraktivan igračima od psotoječeg padel centra.
  • Ponuđena najamnina s režijama za novi Padel centar iznosi 27.000 € mjesečno (324.000 € godišnje) – što je gotovo isti iznos kao cjelokupni godišnji prihod postojećeg Padel centra u najboljoj godini.

Ako bi novi Padel centar ostvario isti prihod kao postojeći Padel centar u boljem prostoru u svojoj najboljoj godini, ostalo bi mu samo 3.833 € mjesečno (+PDV) za:

  • Plaće svih zaposlenika
  • Čišćenje i održavanje
  • Računovodstvo i administraciju
  • Marketing
  • Servis i održavanje opreme i paviljona
  • Nabavu pića za kafić i sitni invntar..

To je financijski neodrživo.

Tko zapravo preuzima rizik?

Ako novi Padel centar ne uspije pokriti ove troškove, hoće li Velesajam tolerirati neplaćanje najma ili mu omogućiti pogodnosti koje nije dao drugim zakupoprimcima?
Ako se pokaže da je ovaj poslovni model neodrživ, tko će odgovarati za lošu poslovnu odluku koja ugrožava prihode Zagrebačkog Velesajma?

Unatoč većoj najamnini, gradski i državni proračun u 5 godina će izgubiti gotovo 850.000 €, jer Padel centar zapošljava puno manje ljudi i ima niže porezne i fiskalne doprinose.

Karting Arena zapošljava najmanje 55 ljudi, dok Padel centar planira maksimalno 10 zaposlenika – što znači manje plaćenih doprinosa, poreza i prireza.

Ukupna financijska korist za javne financije (najamnina + porezi + doprinosi + PDV) s Karting Arenom iznosi 41.102 € mjesečno, dok bi s Padel centrom bila samo 27.051 € mjesečno.

Da bi Padel centar donio istu financijsku korist građanima kao Karting Arena, morao bi plaćati najamninu od najmanje 35.951 € mjesečno, što nije slučaj.

Ako sud donese presudu u korist Karting Arene vezano za produljenje ugovora i drugih pravnih postupaka, Zagrebački Velesajam i građani Grada Zagreba suočit će se s ogromnim financijskim posljedicama:

  • Snosit će troškove sudskih postupaka i potencijalnih odšteta.

  • Morat će nadoknaditi štetu Karting Areni zbog nezakonitog iseljenja, izgubljenih prihoda i dodatnih troškova.

  • Padel centar će također imati pravo na odštetu zbog ulaganja u terene i opremu, što može iznositi preko 1,1 milijun eura.

  • Ukupna minimalna financijska šteta za građane Zagreba u samo jednoj godini mogla bi iznositi 4,67 milijuna eura – i to bez dugoročnih posljedica gubitka radnih mjesta i zatvaranja jedinstvene destinacije.

  • 230 radnih mjesta može biti izgubljeno, ne samo u Karting Areni, već i u Amazingi, koja je preuzela kredit za obnovu paviljona pod pretpostavkom nastavka poslovanja u punom kapacitetu.

Ako je sve provedeno zakonito, zašto Zagrebački velesajam nije pričekao pravomoćnu sudsku odluku prije raspisivanja natječaja i pokretanja iseljenja?
Zašto se svjesno preuzima višemilijunski pravni i financijski rizik na račun građana Zagreba?
Tko će odgovarati ako se utvrdi da je cijeli proces bio nezakonit?
Direktorica Renata Suša? Gradonačelnik Tomislav Tomašević kao predsjednik Nadzornog odbora Zagrebačkog Velesajma?
Ili će, kao i uvijek, štetu na kraju platiti građani Zagreba?

Unatoč većoj najamnini, gradski i državni proračun u 5 godina će izgubiti gotovo 850.000 €, jer Padel centar zapošljava puno manje ljudi i ima niže porezne i fiskalne doprinose.

Karting Arena zapošljava najmanje 55 ljudi, dok Padel centar planira maksimalno 10 zaposlenika – što znači manje plaćenih doprinosa, poreza i prireza.

Ukupna financijska korist za javne financije (najamnina + porezi + doprinosi + PDV) s Karting Arenom iznosi 41.102 € mjesečno, dok bi s Padel centrom bila samo 27.051 € mjesečno.

Da bi Padel centar donio istu financijsku korist građanima kao Karting Arena, morao bi plaćati najamninu od najmanje 35.951 € mjesečno, što nije slučaj.

Na natječaj smo se prijavili jer je Zagrebački velesajam silom pokušao istjerati Amazingu iz Paviljona 36 u prosincu 2024., iako je sudski postupak za taj paviljon još uvijek u tijeku.

Naš ugovor jasno predviđa pravo na produljenje do 2029. godine, a prvi put smo pozvani na sudsko ročište za ovaj slučaj tek 3. travnja 2025.! Pravomoćna presuda je još daleko, a Velesajam nas je mogao već istjerati, ignorirajući pravni proces i sudsku odluku.

Zagrebački velesajam zloupotrijebio je svoju poziciju zakupodavca i jednostrano odlučio iseliti nas prije nego što sud uopće donese odluku o valjanosti našeg ugovora.

Tada smo po prvi put shvatili modus operandi Renate Suše – ugovor se ne poštuje, sudski proces ignorira. Pod prijetnjom iseljenja zakupoprimce se natjera da se prijave na natječaj i pristanu na višu cijenu. Ako se pojavi itko tko ponudi i 1 euro više – toliko bolje. Hvala lijepa za obnovu paviljona.

Kakva poruka se šalje  ako se izbacuje zakupoprimca iz prostora koji je o vlastitom trošku uredio jer ga vlasnik tj. Zagrebački velesajam nije bio u stanju obnoviti?

Zato smo, unatoč pravnoj upitnosti natječaja, bili prisiljeni prijaviti se kako bismo osigurali daljnje poslovanje. To je bila jedina mogućnost da firma opstane. Morali smo pristati na tri puta višu cijenu od ugovorene, jer alternativa nije postojala.

Nakon što smo shvatili da na Velesajmu nema poštovanja prava, odmah smo se prijavili i na prvi sljedeći natječaj za Karting Arenu.

Velesajam nije pokazao ni najmanju volju da pričekamo sudsku odluku i dopustimo pravni proces da utvrdi istinu. Nije im bilo bitno ni što bi zatvaranjem Amazinge ugrozili naš opstanak i ostavili nas s ogromnim kreditom za obnovu njihova paviljona.

Pitanje je jednostavno: znači li ugovor na 10 godina zaista 10 godina ili 5 godina–kako to direktorica Renata Suša vjeruje? Zašto Velesajam nije spreman pričekati da sud odgovori na to ključno pitanje?

Poštovani gradonačelniče Tomaševiću,

Karting Arena Zagreb već 15 godina pruža sportski doživljaj, ispunjava dječje snove i okuplja zajednicu. Danas je ugrožena zbog nepoštivanja ugovora i protuzakonitih radnji Zagrebačkog velesajma pod vodstvom direktorice Renate Suše. 

Zagreb riskira gubitak jedine karting staze u gradu, međunarodno afirmirane sportske destinacije i to zbog još jednog padel centra, iako jedan veliki već postoji na Velesajmu. 

Zašto je Karting Arena važna Zagrebu?

55+

55+ radnih mjesta

Preko 100 000 amaterskih vožnji godišnje

Jedina dječja Karting Akademija u regiji

50+ utrka za kvalifikacije na Svjetsko prvenstvo SWS

10 finalista na Svjetskom prvenstvu SWS

Jedina amaterska dječja Karting liga

20 000 dječjih trening vožnji godišnje

1 300 dječjih rođendana godišnje

Destinacija koja okuplja sve generacije

Sigurni smo da i Vi, kao i mi, smatrate da to nema ni ekonomskog ni društvenog smisla te se pitate: 
U čije ime i za čiju korist se ne poštuju ugovori i zakoni?

Stoga Vas molimo da, u interesu građana i sportske ponude Grada Zagreba, poduzmete sljedeće korake:

1.) Osigurate poštivanje ugovora i zaustavite iseljenje!

Karting Arena Zagreb sklopila je ugovor o zakupu 2018. godine na 5+5 godina, što znači da bi trebao vrijediti do 2028. Prema zakonu, Velesajam ne mora, ali može i smije poštivati ugovoreno produljenje do 2028. ako zakupnik nije u postupku iseljenja – postupak koji je protiv Kartinga Velesajam bez potrebe, tajno i samoinicijativno pokrenuo kako bi sam sebi stvorio zakonski uvjet za nepoštivanje ugovora

Zakon jasno omogućava ugovoreno produljenje zakupa, no unatoč tome, Velesajam uporno traži, i nađe, načine da ga zaobiđe umjesto da postupi pošteno i korektno.                                                                                               Kakvu poruku Grad šalje ako njegova poduzeća gaze vlastite ugovore?

2.) Poništite nezakoniti natječaj!

Zagrebački velesajam je raspisao natječaj unatoč mogućnosti da poštuje ugovor i sudskom sporu koji je još daleko od pravomoćne odluke, a pritom je prihvatio protuzakonitu i nepotpunu ponudu za padel centar, koji je ponudio nerealnu cijenu za sportsku djelatnost. Ponuda mora po zakonu biti odbačena jer:

  • Ne sadrži valjanu izjavu o vlasničkoj strukturi (nedostaje punomoć).
  • Uključuje neistinitu izjavu o povezanim osobama.
  • Nema dokaza o nepostojanju dugovanja povezanih subjekata.
  • Ne dokazuje solventnost.

Kakvu poruku šalje Grad ako njegova poduzeća ignoriraju zakonske uvjete natječaja? 

3.) Provedete istragu i sankcionirate nezakonitosti!

Zagrebački velesajam je 28 dana nakon otvaranja ponuda protuzakonito nadopunio dokumentaciju, dodajući punomoć koja je nedostajala, kako bi ponudu za padel centar pokušao učiniti valjanom. Unatoč tom nelegalnom postupanju, prihvaćena ponuda i dalje ne ispunjava zakonske uvjete jer sadrži nevaljanu izjavu o povezanim osobama, nema dokaza o nepostojanju dugovanja povezanih subjekata i ne dokazuje solventnost tvrtke.

Ovo nisu samo nepravilnosti, to su potencijalna kaznena djela! Prema Kaznenom zakonu RH, riječ je o zlouporabi položaja i ovlasti te nezakonitom pogodovanju (Članak 291. i 292.). 

Vaše riječi bile su

“Možemo upravljati nepotkupljivo i u javnom interesu, interesu većine: nula pogodovanja, nula veza, nula podilaženja interesima velikih igrača.”   

Zadnja nada Karting Arene je da su iskrene. 

Kao gradonačelnik, jedini možete poništiti natječaj i osigurati zakonitost. Pravda je u Vašim rukama – sudske odluke stići će prekasno. Spasite Karting Arenu sada!

  •  

01 5814 721

Nazovi nas

info@karting-arena.com

Pošalji nam mail

Zagrebački Velesajam p.35

Posjeti nas

Scroll to Top